ljudskih muka odlaskom u večnost.
Kratak sadržaj
Roman počinje razgovorom književnog urednika i presednika tamošnjeg književnog udruženja, Berlizom, s mladim pesnikom Bezdomnim, kojeg pokušava da uveri u nepostojanje Hrista. Razgovoru se pridruži jedan stranac. Predstavi se kao stručnjak za crnu magiju i počinje priču o Ponciju Pilatu, vladaru Judeje, koji je osudio i ubio nevinog čoveka, imenom Ješua Ha-Nocri. Pričajući, nagovesti Berlizovu tragičnu sudbinu koja će tek da usledi. Nakon priče, sudbina se ostvari nakon šta Berliza pregazi tramvaj. Bezimeni izbezumljen pokuša da uhvati stranca koji je izveo čudo, ali u bezuspešnom pokušaju da to učini, kao i da objasni ljudima šta se dogodilo, on izgubi razum i proglase ga šizofrenikom.
Profesor crne magije, Voland, uskoro se pojavljuje u stanu unesrećenog Berilza. Stan je delio s direktorom pozorišta Dihodejevim, kojem je Voland pokazao ugovor, po kojem će se u njegovom pozorištu održati seanse crne magije. Voland pošalje Berlioza na Jaltu i time ne samo da je učinio čudo, već je započeo niz neobjašnjenih nestanka iz Moskve. Osim nestanka ljudi, Voland i njegovo društvo demona izvodili su razna čuda koja su izazivala paniku u Moskvi.
Istovremeno, mladi pesnik Bezdomni u ludnici upoznaje Majstora. Majstor je istoričar koji Bezumnom pripoveda kako je napustio svoj dotadašnji posao kako bi napisao roman o Ponciju Pilatu. Roman je još pre objavljivanja doživeo negativne kritike koje Majstor nije mogao da podnese. Uništio je roman i završio u ludnici, unatoč svojoj moralnoj podršci i ljubavi, Margariti.
Margarita je bila supruga jednog uglednog čoveka iz Moskve. Videla je Majstora na ulici i odmah se zaljubila. Otad mu je najveća podrška u pisanju. Očajna zbog rastanka s Majstorom, prihvata ulogu kraljice na Sotonskog balu koji priređuje Voland. Tu ponudu dao joj je Azazelo, a ako izvrši zadatak, ponovno će se susresti s Majstorom.
Voland nakon niza čuda koje je Margarita videla i pretrpela na balu, ispuni njenu želju i dvoje se ljubavnika nađu u podrumu gde je Majstor nekad pisao svoj roman. Margarita iskoristi situaciju dok je Majstor spavao i pročita dio njegove priču u kojoj Poncije Pilat žali zbog ubistva Jošue i želi da se iskupi tražeći ubistvo Jude.
Voland odluči da pošalje Majstora i Margaritu u smrt. Oni popiju čarobni napitak od kojeg postanu mrtvi za ceo svet, a zapravo otputuju s Volandom u večnost. Putem do večnosti susretnu čoveka koji je sedeo u fotelji, Bio je to Poncije Pilat. Majstor oslobodi Pilatov duh i on tada nestane. Nestane i Voland, a Majstor i Margarita otputuju u večnost.
Stanovnici Moskve se primire nakon Volandovog odlaska i nestanka njegovih čuda, a Bezdomni odluči da napiše roman o stvarnosti, namesto svojih loših stihova.
Vrsta dela: roman
Vreme radnje: dvadesete godine 20. veka i tridesete godine nove ere.
Mesto radnje: Moskva i Judeja
Likovi: Berlioz, Bezdomni, Volard, Majstor, Margarita, Ješua Ha-Nocri, Poncije Pilat, Stjopa Lihodejevi. Azazel…
Analiza likova
Majstor je glavni lik ovoga roman. Ne znamo njegovo pravo ime, a nadimak mu potvrđuje slovo “M” na kapi, koje je izvezla njegova ljubav Margarita. On je ambiciozan. ali i egocentričan čovek kojeg propali roman potpuno uništava. Majstor je odustao od svog posla u muzeju kako bi mogao posve da se posveti pisanju romana o Ponciju Pilatu i njegovoj žrtvi Ješui Ha-Nocriju. Negativna kritika koju je zaradio još neobjavljeni roman od njega učini ludaka koji je zapalio svoj roman, završio u ludnici i tako izgubio svoju ljubav. Majstor je smatrao da ne zaslužuje ljubav koju je dobivao od Margarite, iako je on sam bio izuzetno talentiran pisac. Pisao je ono o čemu je želeo i na način na koji je to želeo, umjesto onoga šta se od njega traži. Upravo to je bio ključ neuspjeha njegova romana, a ne njegova netalentiranost.
Margarita je bila tridesetrogodišnja supruga uglednog čoveka iz Moskve. Voljela je Majstora i to toliko da je odlučila s njim da ode u večnost. Pre nego je upoznala Majstora, vodila je nezanimljiv i bezvrijedan život, iako je bila bogata i materijalno osigurana. U Majstoru nije videla samo ljubav, već i talentiranog pisaca kojemu je uvek bila najveća podrška. Ona je spasila dio rukopisa nakon šta je Majstor zapalio svoj roman. Pristala je sudjelovati u demonskom balu i tako potvrdila kakoje spremna da učini sve za svoju ljubav.
Beleška o autoru
Mihail Bulgakov ruski je književnik rođen 1891. u Kijevu. Nakon osnovne škole i gimnazije, završava medicinu. Otvara medicinsku praksu u rodnom gradu nakon odsluženog vojnog roka.
U Kijevu su se u to vreme izmenjivale vojne trupe, pa je i on sam mobiliziran na sever Kavkaza gde je počeo da izdaje svoja prva dela. U to vreme borio se i s zavisnošću o morfiju.
Ubrzo se preselio u Moskvu gde je nastavio sa svojim književnim radom, a onda je postao i profesionalni književnik.
Prvi značajni roman bio mu je “Bela garda”, koji je napisan i za pozornicu, pa kao dramsko delo nosi naziv “Dani Turbinovih”. Ostala dela su mu: pripovetke “Đavolijada” i “Beleške mladog lekara”, te novele “Kobna jaja” i “Pasje srce”.
Posljednje delo objavljeno za njegova života je pripovetka “Morfij”.
Delo na kojem je Bulgakov najduže radio je “Majstor i Margarita”. Pisao ga je više od deset godina, a objavljeno je trideset godina nakon autorove smrti, kada je steko svetsku slavu.
Bugalkov je umro 1940 u Moskvi.
Nema komentara:
Objavi komentar